KURSSI: Arkitottelevaisuus / tottelevaisuuslajien pohjataidot 8x, To 27.8. klo 17.15 alkaen, Rusko

160,00  sis. alv

 

Ajankohta: Torstai klo 17.15 – 18

Päivät: 27.8. – 15.10.2026 (8x)

Paikka: Koirakoto-halli Rusko, yläparvi, os. Palolankuja 5 Oulu

Kouluttaja: Sara Kamula

Ryhmäkoko: Max 4 koirakkoa

 

 

LUE LISÄTIEDOT KURSSISTA TÄMÄN SIVUN ALAREUNASTA!

Ilmoittautumalla treeneihin hyväksyt ilmoittautumis- ja tilausehdot sekä treenikäytänteet https://koirakoulujunto.fi/ilmoittautumis-ja-tilausehdot/

2 varastossa

Kuvaus

Arkitottelevaisuus / tottelevaisuuslajien pohjataidot soveltuu jokaiselle koiralle, ikään tai karvoihin katsomatta! Arkitottelevaisuuskursseilla treenailemme jokaiselle koiralle tärkeitä arjentaitoja, joiden hallinta helpottaa arkielämää sekä vahvistaa koiran ja ohjaajan välistä suhdetta. Tällä kurssilla painotamme harjoittelua yleisten arkitaitojen vahvistamiseen sekä koiran ja ohjaajan iloiseen yhteistyöhön, tarkempi kurssisisältö kootaan treenaajien toiveiden mukaan. Kurssin aiheita ovat mm. kontakti, hihnakäytös ja luopuminen. Lisäksi harjoittelemme erilaisia taitoja ja temppuja, jotka perustuvat eri tottelevaisuuslajien pohjataitoihin, kuten perusasento, seuruu ja takaosankäyttö. Temput sopivat mielenvirkistykseksi sekä antavat myös hyvät perusteet esimerkiksi rally-tokokurssille!

 

Huomioi treenipaikka: Ryhmä treenaa Ruskossa yläkerran pikkutilassa (mattopäällysteiset portaat). Kentälle kuuluu myös äänet alakerran agilitykentältä, minkä vuoksi tämä treenitila voi olla liian vaikea hyvin häiriöherkille/aroille koirille!

 

POISSAOLO-OHJEISTUKSEN LÖYDÄT TÄÄLTÄ

 

 

 

KURSSIN TIEDOT:

Ajankohta: Torstai klo 17.15 – 18

Päivät: 27.8. – 15.10.2026 (8x)

Paikka: Koirakoto-halli Rusko, yläparvi, os. Palolankuja 5 Oulu

Kouluttaja: Sara Kamula

Ryhmäkoko: Max 4 koirakkoa

 

Sopiiko reaktiivisille: Oman harkinnan mukaan, tämän kurssin treenitila voi olla liian haastava hyvin reaktiivisille koirille. Kulku yläkertaan tapahtuu pienen eteistilan kautta. Itse treenitilassa on pienet tilaa jakavat sermit käytössä.

 

Pääsyvaatimus: 5kk+, ryhmässä toimiminen mahdollista pikkukentällä, ei taidollisia pääsyvaatimuksia

Seuraavaksi kurssiksi: Arkitottelevaisuus / jonkin lajin alkeet